• Zpravodajství
  • Živě
  • Slow
  • Pořady
  • Rozstřel
  • iDNES KINO

  • Karlův most a Hradčany

    Slow

    KARLŮV MOST A HRADČANY

    Panorama Hradčan je světovým unikátem. Málokteré město nabízí přímo ve svém centru tak úchvatný výhled jako Praha. Prostřednictvím speciální kamery si můžete prohlédnout ty nejkrásnější pamětihodnosti české metropole, mimo jiné Karlův most, Pražský hrad nebo Strahovský klášter.

    Karlův most

    Karlův most, jeden ze symbolů Prahy, patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím metropole. Je nejstarším mostem v Praze a druhým nejstarším kamenným mostem v Česku. Jeho základní kámen položil pravděpodobně císař Karel IV. 9. července 1357. Podle pověsti se tak stalo v pět hodin a 31 minut ráno, datum tak vytvořilo řadu lichých čísel od jedné k devíti a zpět. Tato magická řada měla most ochránit před zbořením povodní a dalšími útoky zlých mocností. Karlův, do roku 1870 Pražský nebo Kamenný, most vznikl původně mimo stavitelský program císaře Karla IV. Popudem k jeho vystavění byla povodeň roku 1342, jež strhla jeho románského předchůdce, most Juditin. Stavitelského díla se ujal Karlův dvorský architekt Petr Parléř. Pod jeho vedením byla mezi léty 1373 až 1380 dokončena vstupní věž na staroměstském břehu. Honosná stavba ozdobená řadou erbů a figurálními plastikami dodnes vyjadřuje, že vládci šlo především o vznešenou prezentaci majestátu koruny a o zdůraznění české státní myšlenky. Obé zaštiťovala ochrana zemských patronů i důsledný výčet všech zemí náležících ke koruně české. Stavba mostu trvala déle, než se předpokládalo, dokončen byl až počátkem 15. století.

    Pražský hrad

    Areál Pražského hradu byl od středověku sídlem českých králů, po nástupu Habsburků ale jeho význam upadal. Posledním panovníkem, který zde měl své hlavní sídlo, byl císař Rudolf II. Po abdikaci v roce 1848 až do své smrti o 27 let později pobýval na Pražském hradě ještě císař Ferdinand I., zvaný Dobrotivý, a na počátku 20. století také pozdější císař Karel I. Po vzniku Československé republiky se Pražský hrad stal sídlem prezidenta. Meziválečná éra je spojená zejména se jménem slovinského architekta Josipa Plečnika, který naplňoval ideu Tomáše Garrigua Masaryka "hrad monarchistický přeměnit na hrad demokratický". V té době se také Hrad zpřístupnil veřejnosti.

    Strahovský klášter

    Jedná se o nejstarší premonstrátský klášter v Čechách. Založen byl v roce 1143. Jeho konvent byl obnoven po roce 1990 a sídlí v něm i Památník národního písemnictví. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

    video: Netrex.cz / iDNES.cz

    Sdílet video na FB