• Zpravodajství
  • Živě
  • Slow
  • Pořady
  • Rozstřel
  • iDNES KINO

  • Podívejte se živě do útrob včelího úlu

    Slow

    Sledujte dění ze dna nástavkového včelího úlu. Kamerou umístěnou na zadní straně lze pozorovat přilétající včely - létavky se zásobami, které odnáší na potřebná místa nahoru mezi plástve. Létavka v úle předá část nektaru, který venku posbírala jiným dělnicím.
    Po předání celého nákladu nektaru létavka nasaje med z plástu nebo od jiné včely (aby měla energii na cestu) a vylétá na sběr další potravy.
    Jiné včely větrají úl křídly či stráží česno před vetřelci. Spatřit lze také včely vyvěšené v chomáči z rámečků. To může být způsobeno například vysokým počtem včel v úlu, vysokou teplotou či nízkou snůškou.

    Nahoře jsou vidět spodní okraje rámečků s plástvemi, kde mají včely zásoby a plod. Spodek dna je opatřený jemným pletivem. Včely po něm mohou bez problému přecházet. Pletivo umožňuje jednak propad drobných nečistot, ale hlavně umožňuje monitoring  mrtvých roztočů Kleštíků (Varroa destructor), které se na  počítají pro zjištění míry jeho rozšíření ve včelstvu. Tento nebezpečný roztoč byl do  Česka zavlečen v r. 1981 a na včely přenáší virová onemocnění. Včely v úle uklízí. Na dně nevidíte mrtvolky včel. Jednak včely vylétají zemřít mimo úl a ty, které zahynou v úle ostatní včely vynášejí z úlu pryč.
    Suchá stébla, která vidíte v záběru, včely vytahaly z nádoby s krmením umístěným nahoře v úlu, kam je dal včelař, aby se včely v kýblu s krmením neutopily.

    Včely v noci nespí, proto je kamera vybavena infračerveným přísvitem pro noční pozorování. Včelám infračervené světlo nijak nevadí, jelikož jejich vnímání z této strany spektra končí červenou barvou (tu již nerozlišují). Na druhou stranu jsou schopny vnímat záření ultrafialové.

    video: iDNES.tv

    Sdílet video na FB