• Zpravodajství
 • Živě
 • Slow
 • Pořady
 • Rozstřel
 • iDNES KINO

 • Království železnic

  Slow

  Z důvodu vládních nařízení je Království železnic pro návštevníky uzavřeno. Na místě je většinu dne zhasnuto a expozice vypnuta. Probíhají pouze servisní práce na modelu a vláčcích. Proto prosíme omluvte zhoršenou kvalitu obrazu. 

  Království železnic je největší české modelové kolejiště, které simuluje tuzemský provoz vlaků. Stávající plocha kolejišť má rozlohu neuvěřitelných 574 čtverečních metrů, což jsou pro představu 2 velké školní tělocvičny. Cílová plocha, na které se budou vláčky prohánět, má být jednou tak velká, celých 1 008 čtverečních metrů. Kamery iDNES.tv sledují unikátní model Prahy, Středočeského, Libereckého, Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje v měřítku H0 (1:87). V tuto chvíli jezdí po 3,8 kilometrech kolejí 80-85 vlakových souprav, doplňuje je 35 pojízdných automobilů, 5 tramvají, lanovka a metro. Uvidíte 1 071 budov a staveb, včetně Karlštejna, Kokořína, hradu Rabí nebo plzeňského hlavního nádraží, 11 000 stromů a keřů, ale i 27 000 figurek v běžných i velmi neobvyklých situacích. Bonusem jsou modelové scénky z klasických českých filmů. Království železnic je zkrátka centrem zábavy pro rodiny s dětmi od 3 do 100 let.

  Během putování kamery po ploše kolejiště osvětlení několikrát nasimuluje noc i den. V reálném čase uvidíte dění ve zmenšeném světě tisíců miniaturních lidiček. Přenos budeme postupně zdokonalovat, kameru naučíme nahlížet i do zapadlých zákoutí malého světa, podíváme se i do centra řízení vlakových souprav a jejich servisu. Přenos kopíruje otevírací dobu Království železnic, signál je tedy dostupný každý den od 9:00 do 19:00.

  video: iDNES.tv/ Království železnic

  Sdílet video na FB